Skip to content

67 Andrew DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2021

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block147.37
Lot285
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,245
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
36%
Improvement Value:$375,000
64%
Total Assessment$581,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,436+1.0%
2024$14,297+5.9%
2023$13,500+169.9%
2022$5,001+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,245DeedBook 18424, Page 507Recorded4/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$261,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17186, Page 744Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5746, Page 78

Property Sale

Sale
$120,600
DeedBook 5419, Page 529

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4751, Page 656