Skip to content

79 Andrew DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2019

Property Information

Block147.37
Lot288.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,103
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,100
46%
Improvement Value:$276,600
54%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,631+1.0%
2024$12,509+5.9%
2023$11,812+1.5%
2022$11,637+4.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft736DeedBook 15705, Page 1667Recorded12/11/2013