Skip to content

1482 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block147.38
Lot222
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,304
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
38%
Improvement Value:$300,500
62%
Total Assessment$486,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,067+1.1%
2024$11,941+5.9%
2023$11,276+4.1%
2022$10,832+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 10712, Page 1642

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10256, Page 772