Skip to content

59 Weaver DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2008

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block147.38
Lot237
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,058
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
49%
Improvement Value:$214,400
51%
Total Assessment$420,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,448+1.0%
2024$10,347+5.9%
2023$9,771-0.1%
2022$9,784+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 14426, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 13461, Page 690