Skip to content

4 Weaver DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1962

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block147.38
Lot266
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,100
56%
Improvement Value:$146,200
44%
Total Assessment$334,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,301+1.0%
2024$8,220+5.9%
2023$7,762-0.1%
2022$7,772+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 17119, Page 17Recorded5/17/2018

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 14869, Page 305

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12047, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1962