Skip to content

1462 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$114,250
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block147.38
Lot267
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,100
49%
Improvement Value:$191,900
51%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,386+1.0%
2024$9,295+5.9%
2023$8,777-0.1%
2022$8,789+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$114,250
Sq Ft1,944DeedBook 19169, Page 608Recorded9/19/2022

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,944DeedBook 18372, Page 286Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 16041, Page 179Recorded3/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11286, Page 1931

Property Sale

Sale
$91,750
DeedBook 5714, Page 883

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4925, Page 158