Skip to content

11 Patrick DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1967

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block147.39
Lot185
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class15
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,862
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
62%
Improvement Value:$125,800
38%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+1.0%
2024$8,068+4.8%
2023$7,695-0.1%
2022$7,703+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,862DeedBook 17919, Page 1033Recorded6/10/2020

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12318, Page 504

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5147, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1967