Skip to content

15 Patrick DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$86,666
Last Sale Date
Jul 2, 1998

Property Information

Block147.39
Lot186
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,460
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,300
63%
Improvement Value:$118,900
37%
Total Assessment$321,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+1.0%
2024$7,898+5.9%
2023$7,458-0.1%
2022$7,468+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$86,666
DeedBook 5614, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 4197, Page 542