Skip to content

51 Patrick DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1969

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 10, 2000

Property Information

Block147.39
Lot195
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,718
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
57%
Improvement Value:$155,900
43%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,996+1.0%
2024$8,909+5.9%
2023$8,413-0.1%
2022$8,423+29.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 10236, Page 1861

Property Built

Built

Year Built: 1969