Skip to content

27 Marin LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2011

Owner
---
Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Nov 17, 2025

Property Information

Block147.40
Lot150
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,459
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,400
43%
Improvement Value:$273,700
57%
Total Assessment$480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,921+1.0%
2024$11,806+5.9%
2023$11,143+0.0%
2022$11,143+134.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft2,459DeedBook 20208, Page 1811Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,457DeedBook 18089, Page 888Recorded10/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 13191, Page 329

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5759, Page 116