Skip to content

20 Marin LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block147.40
Lot177
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,874
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
42%
Improvement Value:$289,400
58%
Total Assessment$495,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,311+1.0%
2024$12,192+5.9%
2023$11,512-0.1%
2022$11,527+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 18063, Page 164Recorded9/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10552, Page 1219