Skip to content

12 Marin LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 9, 2013

Property Information

Block147.40
Lot179
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,856
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
47%
Improvement Value:$207,200
53%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,679+1.0%
2024$9,585+5.9%
2023$9,051-0.1%
2022$9,063+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 15528, Page 1595

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5089, Page 113