Skip to content

40 Ruth DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2013

Property Information

Block147.41
Lot132
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
35%
Improvement Value:$399,800
65%
Total Assessment$614,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,258+1.0%
2024$15,111+5.9%
2023$14,269-0.1%
2022$14,287+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015