Skip to content

40 Ralph LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block147.42
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class18
Description3SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,779
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
35%
Improvement Value:$393,100
65%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,092+1.0%
2024$14,946+7.7%
2023$13,872-0.1%
2022$13,890+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000
Sq Ft2,779DeedBook 19168, Page 325Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 12467, Page 1560

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5637, Page 612