Skip to content

43 Ralph LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1971

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 17, 1997

Property Information

Block147.42
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
75%
Improvement Value:$72,300
25%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,126+1.0%
2024$7,057+12.9%
2023$6,251+0.5%
2022$6,219+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5515, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1971