Skip to content

11 Peggy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2019

Property Information

Block147.44
Lot489
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,925
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,600
57%
Improvement Value:$141,500
43%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,172+1.0%
2024$8,093+5.9%
2023$7,642-0.1%
2022$7,652+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 13680, Page 1963

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 10874, Page 1536

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5026, Page 566

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4488, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1979