Skip to content

31 Peggy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block147.44
Lot494
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,973
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,600
52%
Improvement Value:$173,200
48%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,959+1.0%
2024$8,872+5.9%
2023$8,378-0.1%
2022$8,389+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,973DeedBook 18650, Page 362Recorded8/26/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 15684, Page 979Recorded11/13/2013

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 10841, Page 1631

Property Built

Built

Year Built: 1977