Skip to content

12 Peggy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block147.44
Lot512
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,174
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,600
53%
Improvement Value:$167,800
47%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,825+1.0%
2024$8,739+5.9%
2023$8,252-0.1%
2022$8,263+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft2,174DeedBook 20124, Page 45Recorded9/5/2025

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 13673, Page 213

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5675, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5067, Page 627

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4329, Page 444