Skip to content

4 Peggy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block147.44
Lot514
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,026
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,400
60%
Improvement Value:$107,000
40%
Total Assessment$266,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,615+1.0%
2024$6,551+5.9%
2023$6,186-0.1%
2022$6,194+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,026DeedBook 18730, Page 1476Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 16432, Page 1919Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14587, Page 261

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10986, Page 842

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 4890, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1978