Skip to content

14 Clara RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block147.47
Lot429
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,700
66%
Improvement Value:$96,400
34%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+1.0%
2024$6,937+5.9%
2023$6,550+1.3%
2022$6,466+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 18061, Page 904Recorded9/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1979