Skip to content

27 Henry DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 26, 2019

Property Information

Block147.50
Lot319
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,210
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
50%
Improvement Value:$215,600
50%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615+1.0%
2024$10,512+5.9%
2023$9,927+28.3%
2022$7,738+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 10235, Page 999

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4819, Page 129

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 4207, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1980