Skip to content

72 Henry DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$1,825,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block147.50
Lot332
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,434
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,100
40%
Improvement Value:$347,300
60%
Total Assessment$578,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,362+1.0%
2024$14,223+7.1%
2023$13,280-0.1%
2022$13,297+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,825,000
Sq Ft2,434DeedBook 19906, Page 1569Recorded1/21/2025

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 12705, Page 27

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4824, Page 200

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4255, Page 794