Skip to content

34 Aaron DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1982

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block147.51
Lot306
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,512
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
59%
Improvement Value:$146,400
41%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,897+1.0%
2024$8,811+5.9%
2023$8,320-0.1%
2022$8,330+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft1,512DeedBook 19135, Page 391Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10061, Page 1512

Property Built

Built

Year Built: 1982