Skip to content

17 Benjamin BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1983

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block147.52
Lot234
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,042
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,300
50%
Improvement Value:$206,800
50%
Total Assessment$416,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,332+1.0%
2024$10,232+5.9%
2023$9,662+1.2%
2022$9,551+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,042DeedBook 17577, Page 314Recorded8/20/2019

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 14943, Page 971

Property Sale

Sale
$579,000
DeedBook 12129, Page 1201

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 10071, Page 1983

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 4320, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1983