Skip to content

76 Benjamin BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$78,500
Last Sale Date
Apr 15, 1994

Property Information

Block147.52
Lot257
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,200
49%
Improvement Value:$212,200
51%
Total Assessment$419,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,414+1.0%
2024$10,313+5.9%
2023$9,738-0.1%
2022$9,751+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$78,500
DeedBook 5157, Page 292

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4390, Page 71