Skip to content

2068 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$747,500
Last Sale Date
Jan 16, 2019

Property Information

Block147.53
Lot161
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,826
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
43%
Improvement Value:$280,800
57%
Total Assessment$492,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,234+1.0%
2024$12,115+5.9%
2023$11,440-0.1%
2022$11,455+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$747,500

From:

To:

Sq Ft2,826DeedBook 17373, Page 1105Recorded1/31/2019

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 10944, Page 1386

Property Sale

Sale
$216,963
DeedBook 10037, Page 912

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4731, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1986