Skip to content

1983 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2019

Property Information

Block147.54
Lot101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,650
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,800
57%
Improvement Value:$280,500
43%
Total Assessment$646,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,048+1.0%
2024$15,893+5.9%
2023$15,007-0.1%
2022$15,026+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft2,650DeedBook 16940, Page 799Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4475, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1985