Skip to content

1999 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block147.54
Lot105
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,900
63%
Improvement Value:$213,100
37%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,153+1.0%
2024$14,016+5.9%
2023$13,235-0.1%
2022$13,253+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft1,850DeedBook 18612, Page 558Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$949,900

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 18063, Page 342Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 4983, Page 105

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4718, Page 983

Property Sale

Sale
$149,395
DeedBook 4419, Page 986

Property Built

Built

Year Built: 1986