Skip to content

1683 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 14, 1991

Property Information

Block147.54
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,266
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,100
64%
Improvement Value:$144,400
36%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,019+1.0%
2024$9,922+5.9%
2023$9,369+0.3%
2022$9,344+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4904, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1981