Skip to content

1771 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Feb 14, 2013

Property Information

Block147.54
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,636
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,700
52%
Improvement Value:$241,200
48%
Total Assessment$498,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,388+1.0%
2024$12,268+5.9%
2023$11,584-0.1%
2022$11,599+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 15461, Page 318

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5694, Page 160

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 47643, Page 374

Property Sale

Sale
$131,220
DeedBook 4333, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1985