Skip to content

1599 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2012

Property Information

Block147.54
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,352
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,700
55%
Improvement Value:$204,800
45%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,211+1.0%
2024$11,102+5.9%
2023$10,484-0.1%
2022$10,497+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 12054, Page 730

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4223, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1978