Skip to content

1615 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 16, 2006

Property Information

Block147.54
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage2,710
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,800
41%
Improvement Value:$399,600
59%
Total Assessment$672,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,696+1.0%
2024$16,534+5.9%
2023$15,613-0.1%
2022$15,633+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 13176, Page 290

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5325, Page 233