Skip to content

1947 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 6, 2014

Property Information

Block147.54
Lot92
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,394
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
71%
Improvement Value:$143,100
29%
Total Assessment$497,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,343+1.0%
2024$12,224+5.9%
2023$11,543-0.1%
2022$11,558+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 15831, Page 854Recorded6/20/2014

Property Sale

Sale
$120,660
DeedBook 4486, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1986