Skip to content

1075 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block147.55
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
71%
Improvement Value:$63,600
29%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,458+1.0%
2024$5,405+5.9%
2023$5,104-0.1%
2022$5,110+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 15208, Page 38

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 11437, Page 1508

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10937, Page 749

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5716, Page 978

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4316, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1971