Skip to content

29 Budd DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Feb 11, 2011

Property Information

Block147.55
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,244
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
35%
Improvement Value:$286,600
65%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,995+1.0%
2024$10,888+5.9%
2023$10,282-0.1%
2022$10,295+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 14845, Page 1626