Skip to content

33 Budd DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block147.55
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage748
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,200
62%
Improvement Value:$96,200
38%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,267+1.0%
2024$6,207+12.2%
2023$5,532-0.1%
2022$5,539+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft748DeedBook 19143, Page 516Recorded8/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965