Skip to content

53 Budd DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block147.55
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,530
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
45%
Improvement Value:$190,100
55%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+1.0%
2024$8,516+5.9%
2023$8,041-0.1%
2022$8,051+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 16378, Page 1779Recorded4/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 2014