Skip to content

16 Budd DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
May 30, 2000

Property Information

Block147.55
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,986
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
34%
Improvement Value:$297,100
66%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,255+1.0%
2024$11,147+5.9%
2023$10,526-0.1%
2022$10,539+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 10114, Page 1001