Skip to content

8 Budd DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2023

Property Information

Block147.55
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class10
DescriptionBH/DOCK
Dwellings0
ZoningRR2A
Sq Footage822
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
93%
Improvement Value:$11,700
7%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,169-26.0%
2024$5,634+5.9%
2023$5,320-0.1%
2022$5,327+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5469, Page 235