Skip to content

1095 Mill Creek RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block147.55
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,592
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
40%
Improvement Value:$237,200
60%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,768+1.0%
2024$9,674+5.9%
2023$9,135-0.1%
2022$9,147+1.4%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 17104, Page 1Recorded5/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12338, Page 146

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4841, Page 510