Skip to content

60 Rona LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1966

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 7, 2001

Property Information

Block147.56
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage688
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
71%
Improvement Value:$64,100
29%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,844+1.0%
2024$4,798+5.9%
2023$4,530+0.3%
2022$4,515+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10325, Page 1354

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4336, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1966