Skip to content

37 Rona LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block147.56
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,795
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
40%
Improvement Value:$234,000
60%
Total Assessment$390,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,689+1.0%
2024$9,595+5.9%
2023$9,060+0.8%
2022$8,986+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10460, Page 1294

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 4780, Page 639