Skip to content

69 Lynn Ann LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1966

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block147.57
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,400
61%
Improvement Value:$103,400
39%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,525+1.0%
2024$6,462+6.6%
2023$6,063-0.1%
2022$6,071+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,152DeedBook 18829, Page 1634Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5331, Page 771

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4648, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1966