Skip to content

60 Lynn Ann LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block147.57
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,871
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
39%
Improvement Value:$242,100
61%
Total Assessment$398,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,890+1.0%
2024$9,794+5.9%
2023$9,249-0.1%
2022$9,260+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 11714, Page 1783

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5255, Page 974

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4944, Page 265