Skip to content

33 Lynn Ann LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Apr 17, 2007

Property Information

Block147.57
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,096
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
41%
Improvement Value:$224,700
59%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,458+1.0%
2024$9,366+5.9%
2023$8,845-0.1%
2022$8,856+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 13658, Page 175

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 12936, Page 257

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 11176, Page 519

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 10065, Page 386

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5152, Page 6

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4434, Page 354