Skip to content

73 Sylvia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2018
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block147.58
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,649
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
42%
Improvement Value:$214,500
58%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,204+1.0%
2024$9,116+16.2%
2023$7,844-0.1%
2022$7,854+1.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004834-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft1,649DeedBook 18448, Page 443Recorded4/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14988, Page 1058