Skip to content

77 Sylvia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2003

Property Information

Block147.58
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,054
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
51%
Improvement Value:$149,000
49%
Total Assessment$302,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+1.0%
2024$7,426+5.9%
2023$7,012-0.1%
2022$7,022+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4174, Page 33