Skip to content

76 Sylvia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 14, 2011

Property Information

Block147.58
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
57%
Improvement Value:$119,200
43%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,838+1.0%
2024$6,772+5.9%
2023$6,395-0.1%
2022$6,403+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 14961, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 1978