Skip to content

72 Sylvia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 7, 2001

Property Information

Block147.58
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,139
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
34%
Improvement Value:$306,900
66%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,499+1.0%
2024$11,388+5.9%
2023$10,753-0.1%
2022$10,767+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10428, Page 834

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5727, Page 905