Skip to content

60 Sylvia LaneManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2025

Property Information

Block147.58
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,953
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,200
38%
Improvement Value:$251,700
62%
Total Assessment$407,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,128+1.0%
2024$10,030+5.9%
2023$9,471-0.1%
2022$9,484+1.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5607, Page 441